Разлика помеѓу преработките на „Меѓународен олимписки комитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Меѓународен олимписки комитет''' ('''МОК''') ({{lang-enfr|Comité International Olympic CommitteeOlympique}}, {{lang-fren|Comité International OlympiqueOlympic Committee}}) — организација со седиште во [[Лозана]], [[Швајцарија]] основана од [[Пјер де Кубертен]] во 1894 г., со цел преку [[Олимписките игри]] да се промовира меѓународниот спорт и мирот во светот. Денес МОК има 205 членки - национални олимписки комитети кои ги претставуваат своите земји во Движењето.
 
[[Податотека:Siege cio.jpg|мини|лево|Седиштето на МОК во Лозана, Швајцарија, во март 2004 година]]
 
МОК ги организира модерните Олимписките игри во лето и во зима, на секои четири години. Првите Летни Олимписки игри се одржале во [[Атина]] во 1896 г., а првите Зимски Олимписки игри се одржале во [[Шамони]] во 1924 г. Од 1992 г., летните и зимските игри се одржуваат наизменично на 2 години.
 
== Поврзано ==
* [[Национален олимписки комитет]]
* [[Македонски олимписки комитет]]
* [[Список на државни кодови на МОК]]
 
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Меѓународен олимписки комитет| ]]
[[Категорија:Олимписки игри]]

Прегледник