Разлика помеѓу преработките на „Меѓународен олимписки комитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
}}
 
'''МеѓународниотМеѓународен Олимпискиолимписки Комитеткомитет''' ('''МОК''') ({{lang-en|International Olympic Committee}}, {{lang-fr|Comité International Olympique}}) е организација со седиште во [[Лозана]], [[Швајцарија]] основана од [[Пјер де Кубертен]] во 1894., со цел преку [[Олимписките игри]] да се промовира меѓународниот спорт и мирот во светот. Денес МОК има 205 членки - национални олимписки комитети кои ги претставуваат своите земји во Движењето.
 
[[Податотека:Siege cio.jpg|мини|лево|Седиштето на МОК во Лозана, Швајцарија, во март 2004 година]]

Прегледник