Разлика помеѓу преработките на „Раи“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q6495741)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
[[Оплодување]]то е внатрешно кај раите. Повеќето се вивипарни, но вистинските раи несат зарамнети, правоаголни јајца, затворени во кожни черупки. Празните черупки од овој тип се наоѓаат на [[Плажа|плажите]] и се познати како сиренини чанти. Повеќето фамилии на раи имаат космополитско распространување во тропските и суптропските морски води; некои се наоѓаат и во умерени и ладни води. Некои раи можат да живеат во соленкасти води и [[естуар]]и, а пилоносците навлегуваат во слатите води (реки и езера).
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Риби]]

Прегледник