Разлика помеѓу преработките на „Оулу“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Оулу''' е [[град]] и [[општина]] во регионот [[Северна Остроботнија]] во [[Финска]]. Тој е најнаселениот град во [[север]]на Финска и шести најнаселен град во [[држава]]та. Зафаќа површина од 1,513.37 km2 и има население од 145,256.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Градови во Финска]]
[[Категорија:Пристанишни градови на Балтичкото Море]]

Прегледник