Разлика помеѓу преработките на „Ултразвук“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Отстрането уредувањето на 77.29.90.141 (разговор), вратено на последната верзија на 31.11.72.156)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Оваа метода за добивање на ултразвук е базирана на својство на некои материјали да делуваат на магнетниот пол и да менуваат димензии. Овие материјали се во појако магнетно поле и оваа појава се нарекува магнетострикција. Ако краток дел од овие материјали се наоѓа во променливо магнетно поле, тогаш се доведува во резонантно лонгитудинално поле каде електромагнетот пропушта изменична стуја која одговара на фрекфенцијата
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Акустика]]

Прегледник