Разлика помеѓу преработките на „Улрих Цвингли“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 58 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q123034 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Во [[1531]] година алијансата на Улрих Цвингли подготвила штрајк со глад против католичката црква,меѓутоа обидот бил без успех бидејќи движењето не било доволно подготвено во Цирих.Улрих Цвингли бил убиен на возраст од 47 години.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Швајцарци]]
[[Категорија:Протестантска реформација]]

Прегледник