Разлика помеѓу преработките на „Гордана Јовиќ-Стојковска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Infobox person
[[податотека Goca.jpg|мини|лево{{Писател
| имеname = Гордана Јовиќ Стојковска
| сликаimage = Goca.jpg
| ширинаimage_size = 250п250px
| caption = <small>Шербеџија на [12th Satellite Awards|12th]] annual [[Satellite Awards]] во [[Лос Ангелес]] во Декември 2007.</small>
| опис = ''Гордана Јовиќ Стојковска''
| birth_date = {{Birth date and age|1961}}
| датум_на раѓање = [[1961]].
| место_на раѓањеbirth_place = [[Грделица|]], [[СФР Југославија]], <br>[[Србија]]
| citizen = [[Serbia]]
| држава_на раѓање = [[СФР Југославија|Србија]]
| residence = [[Скопје]], [[Македонија]]
 
| occupation = Писател
| awards =
| spouse =
| children =
}}
Гордана Јовиќ Стојковска е родена 1961 во [[Грделица]], [[Србија]], каде што го има има завршено основно и средно образование. Во [[Скопје]] по ѕапишување на студии на Биолошки факултет, но својата родна Грделица ја носи во себе како огромна инспирација која што е присутна во речиси сите нејзини романи и како дескриптивнен мотив, но и како плодна почва за креирање на чудесни ликови со судбини на луѓе кои едноставно не можат и не посакуваат да се разделат од своите корења.
 
95

уредувања

Прегледник