Зевс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
Нема опис на уредувањето
 
Унијата на Ѕевс и Хера претставува типичен пример на hieros gamos меѓу небесни от бог и земјена божица ,што на убав начин е опишано кај Хомер во Илијадата.
Од митовите таа е секогаш во кавга со својот сопруг поради неговите неверства.Во уметноста таа е претставена како кралица и матрона ,често со кралски обележја како скептар и круна.Хомер ја опишува како волоока и белолакта ,епитети кои ја означуваат нејзината убавина.
Во уметноста таа е претставена како кралица и матрона, често со кралски обележја како скептар и круна.
 
Хомер ја опишува како волоока и белолакта ,епитети кои ја означуваат нејзината убавина.
 
 
== Ѕевсовиот разновиден карактер ==
119

уредувања

Прегледник