Зевс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 794 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
# [[Лето]]
# [[Хера]]
 
 
== Ѕевс и Хера ==
 
Унијата на Ѕевс и Хера претставува типичен пример на hieros gamos меѓу небесни от бог и земјена божица ,што на убав начин е опишано кај Хомер во Илијадата.
Од митовите таа е секогаш во кавга со својот сопруг поради неговите неверства.Во уметноста таа е претставена како кралица и матрона ,често со кралски обележја како скептар и круна.Хомер ја опишува како волоока и белолакта ,епитети кои ја означуваат нејзината убавина.
 
 
 
119

уредувања

Прегледник