Зевс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 434 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Од Крон и Реја настануваат Хестија,Деметра,Хера,Хад,Посејдон и Ѕевс Кронос ги проголтал сите освен Ѕевс како што пренесува Хесиод.
Крон и Реја се божества на небото и земјата двојници на Уран и Гаја чија моќ тиеја узурпирале а нивната врска претставува возобновување на светиот брак , но според траицијата Крон и Реја се претставувани мошне поразлично од нивните родители Крон во уметноста е претставен како величествен но и тажно божество со срп в раце тој владеел во златното доба меѓу смртниците а откако бил симнат од тронот од неговиот син Ѕевс се повлекол во некое далечно кралство понекогаш нарекувано како Островот на блажените,еден од повеќето хеленски замисли за рајот.Во Рим,Крон бил нарекуван Сатурн.
 
== Ѕевсовите сопруги ==
 
Според [[Хесиод]]во „[[Теогонијата]]“, Зевс се женел седум пати, меѓутоа освен своите сопруги имал и многу љубовници.
# [[Метида ]]
# [[Темида]]
# [[Еуринома]]
# [[Деметра]]
# [[Мнемосина]]
# [[Лето]]
# [[Хера - прва и законска жена]]
 
 
== Наводи ==
119

уредувања

Прегледник