Кој ја донесе Дорентина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: thumb|200px '''Kој ја донесе Дорунтина''' роман создаден од Исм...)
 
Нема опис на уредувањето
Koнстандин е едисвениот личност.Тој не е прогласен за политички птотивник, но испаѓа како ликот фантазијата...
 
Баллканците со векови се прасхуват; Кој ја донесе Дорунтина?PrejСите shekujshја ballkanasitсакат bёjnёова pyetjen;девојче Kushи eнејзиниот solli Doruntinёn? Tё gjithe e duan pёr vete kete femёr dhe vёllain e sajбрат, greketгрците, sllavetсловените, shqiptarëtалбанците.
Дорунтина му припаѓа само на албанците, бидеќи зборот Besa-Besё е преведено на други јазици,па затоа правилата на легендата им припаѓа на албанците.
Целата легенда се базира на заведот кој Констандин го дал на нејзината,така што во овој лажен свет ова легенда се враќа силно во прв план.
 
'''Душата живее или се реинкарнира??'''
Padyshim qё Doruntina iu pёrket vetëm shqiptareve, ngaqe fjala Besa-Besё eshte e papёrkthyeshme nё gjuhё tё tjera, prandaj tё drejtat e legjendёs na perkasin ne shqiptareve.
 
Очигледно,меѓу многу дилеми имаме право да верувама и на двете. Дилемите и прашалниците немат вредност пред зборот Доверба.
E gjithe legjenda mbeshtetet mbi besën qe Kostandi i ka dhenё motrёs sё tij, keshtu qё nё kёtё botё gjithnje e me tepёr genjeshtare e zhgenjyese kjo legjende rikthehet fuqishem ne plan te parё.
Ова кникга е една меѓу нај добрите книги во хисторијата на човесхтвото.
Ова ни припаѓа само на нас,затоа што не се знае колку ja poчитуваме довербата.
 
'''A mbijeton shpirti ose, a ringjallen njerezit??'''
 
'''Зашто Констандин ја донесел Дорунтина? Зашто ние треба да веруваме во ова?'''
Natyrisht qe midis shumё dilemave kemi tё drejtё te besojne nё tё dyja. Dilemat dhe pikepyetjet nuk kane vlerё perpara fjales Besё. Besa, e fyer e perdhunuar per vdekje nga shqiptaret ne vitet e fundit , meriton tё rifitojё pozicionin qё i pёrket midis nesh.
Постојат многу необјаснети феномени,и неколку места што се случувала чудни работи.Тогаш зашто да не веруваме во феноменот создаден од виша сила.Зашто душата не може да преживее?
 
Ekziston edhe njё ndёr librat mё madhёshtor nё historine e njerёzimit; romani " Doruntina", i Ismail Kadaresё , i cili me zgjuarsi pёrfitoj nga legjenda pёr tё bёrё te perjetshem emrin e tij ( jo vetёm nё kёtё rast) e njekohesisht nderoj kombin tonё duke e fituar perfundimisht "betejèn" mbi pronesinè e Doruntines kundrejt ish -Jugosllaveve dhe grekёve. çdo popull do tё donte tё ishte pronar i kёsaj historie/Legjende.
 
Kjo na pёrket vetèm neve, vetёm se nuk i dihet se sa e kemi respektuar ne Besёn!? Kohёt e fundit nё kaosin e paimagjinueshёm postkomunist, kemi fyer dhunshёm Konstandinin qè u ngrit nga varri pёr t'i dёrguar jo vetёm shqiptarёve, ndofta edhe mbarё njerёzimit mesazhin madhёshtor qё pёrmban legjenda.
 
'''Pse Doruntinen e solli Konstandini? Perse duhet te besojme kete?'''
 
Ka shumè fenomene te pashpjeguar , dhe disa vende ku kanё ndodhur mrekullira. Atehere pse nuk duhet tё besojme ne kete fenomen te krijuar nga forca madhore. Pёrse nuk mund te mbijetoj shpirti?
 
Pёrse libri i lexuar ne gjithe boten DORUNTINA mbyllet me fjaline tronditese te kapitenit Gjergj Stresi ( hetuesi i ngarkuar nga Princi pёr hetimet e rastit) ;" Doruntinen e solli Konstandini."
25

уредувања

Прегледник