Блерим Дестани: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 39 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за глумец
{{Infobox aktor
| emriname = Блерим Дестани
|foto =image [[Skeda:= Blerim-destani.jpg|250px]]
| titulliimagesize =
| birthdate = [[12 април]] [[1982]]
| emri i vërtetë =
| ditëlindjalocation = [[12Столберг]], април[[Ахен]], [[1982Германија]]
| vendlindja = [[Столберг]], [[Ахен]], [[Германија]]
| ditëvdekja =
| vendvdekja =
| pseudonimi =
| bashkëshort =
| nacionalitetinationality = Албанец
| webfaqja =
}}
 
 
'''Блерим Дестани''' е роден во 12 април 1982 година во Столберг,Ахен,Германиа, и е актер.== Biografia ==
==Биографија==
Неговото детство го помина во Тетово,Македонија.Цела нејзина фамилија има албанско потекло.За 10 години, Блерим живее и работи во Германијаи и во Макединија.Неговото страст за актер Блерим ја открил многу порано,од кога имаше 14 години доби својата прва улога на албанската телевизија “[[Atje ku nuk lind dielli]]”(Каде се крева сонцето).Во ова време почнувал да да учи за актер во Анлија.Во 2004 година Блерим добива понуда за да биде главна улога во филмот “[[Metropolet]]” (Метрополата)во режија од Сунај Речај.Блерим играл и многу главни улоги, но нејзината желба не беше да остана само актер,работел и како асистент во филмот “[[Uji i Madh]]” (Големата вода)со режија од Иво Трајков во 2004 година, филм кој се прославил во многу фестивали на кој добил многу награди.Актуелно се занимава со јазици, а во слободно време се занимава со бокс и футбол,а други интереси му се да оди во кини и да патува.
25

уредувања

Прегледник