Дијабетична ретинопатија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Овие точки често се проследени со поголемо крварење во наредните денови кое што предизвикува поголемо заматување на видот.Во екстремни случаи пациентот ќе може да детектира само светлина.На поголемите количества крв им треба повеќе време(недели,месеци) да се ресорбираат а во некои случаи крвта останува во витреалното тело.Овие видови на големи хеморагии имаат тенденција на повторување најчесто во тек на [[спиење]].
 
На [[фундоскоп|фундоскопско]] испитување, докторот ќе забележи [[беличести преципитати]], хеморагии во вид на пламен и точкасти хеморагии.
16

уредувања

Прегледник