Разлика помеѓу преработките на „Скратеници во македонскиот јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
== Втора група скратеници ==
Таканаречената втора група на скратеници во македонскиот јазик опфаќа скратеници кои се со латинско потекло или други странски зборови. Скратувањето е исто како и во првата група на скареници. Во оваа група се<ref name="правопис"/>:
 
:'''m.''' - ''masculinum / машки род ''
:'''f.''' - ''femininum / женски род''
:'''n.''' - ''neutrum / среден род''
Анонимен корисник

Прегледник