Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Категоризација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
с
===Подредување во самите категории===
Доколку сакате статиите да се подредат само по името нема да имате проблем ако ја додадете на следниот начин
'''<nowiki>[[Категорија:Име_на_категорија]]</nowiki>'''. Сепак, ако сакате некои текстови да бидат полесно достапни, тогаш применете го следниот трик: '''<nowiki>[[Категорија:Име_на_категорија|!]]</nowiki>'''. Обрнете внимание на значок извичник: по името на категоријата оди вертикална црта па знакот извичник. Тоа автоматски ја издвојува статијата на почетокот на страницата. Наместо извичник може адда стои и друг знак. Тие се подредуваат по следниот редослед:
 
*!"#$%&'()*+,-./0123456789:;<=>?@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[\]^_'abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~

Прегледник