Реторика: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нов клуч за подредување на Категорија:Реторика: " " со помош на HotCat
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
с (нов клуч за подредување на Категорија:Реторика: " " со помош на HotCat)
'''Реторика''' (од грчки ρήτωρ, rhêtôr, "оратор, говорник") е една од трите првични [[либерални уметности]] или trivium (другите две члена се [[дијалектика]] и [[граматика]]). Во текот на својата историја долга 2500 години, поимот се користи да означува многу нешта, но под реторика денес се мисли на уметноста на убедување преку [[јазик]]. Реторика може да обележува начин на кој поединец се надоврзува на одредена тема или [[идеја]] со цел да го убеди другиот.
 
[[Категорија:Реторика|* ]]

Прегледник