Разлика помеѓу преработките на „В’лтава“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
<!-- Processed by Geoboxer 3.0 on 2007-10-15T23:20:58+02:00 --> }}
 
'''В’лтава''' ({{lang-cz|Vltava}}, {{lang-de|Moldau}}) е најдолгата [[река]] во [[Чешка]], лева притока на [[Лаба]] (Елба). Извира на североисточните ограноци на [[Шумава]] ([[Чешка Шума]]). Постојат три изворни крака именувани Топла, Ладна и Тревната В’лтава (Teplá, Studená и Travnatá Vltava).
 
В’лтава е долга 446 км, а површината на нејзиниот слив изнесува 28.090 км². Кај месноста [[Мјелник]] се влева во Лаба. Просечниот проток кај [[Прага]] е 142 м³/с. Пловна е од Штеховица до устието, околу 84 км. Главни приотки од левата страна се [[Бероунка]] и [[Отава]], а од десната страна [[Лужнице]] и [[Сазава]]. На реката се подигнати неколку [[хидроцентрала|хидроцентрали]] (Орлик, Штеховице и др.), додека пак најголема брана е Липно.

Прегледник