Дрина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 14 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| mouth = [[Сава]], на Српско-Босанската граница помеѓу Црна Бара и Босанска Рача
| basin_countries = [[Босна и Херцеговина]], [[Србија]], [[Црна Гора]]
| length = 346 kmкм
| elevation =
| discharge = од 125 mм³/s кај устието на Чехотина до 370 mм³/sс кај устието на Дрина во реката Сава
| watershed = 19,570 kmкм²
}}
 
Реката '''Дрина''' (346 kmрека <ref name="mše">Мала училишна енциклопедија, стр. 88. ISBN 86-331-2950-7</ref>) припаѓа наод Црноморсикт слив, а настанува со спојување на реката [[Тара (река)|Тара]] и [[Пива]] кај [[Шчепанско полеПоле|Шчепанското полеПоле]] (надморска височина 470 mм). СливнотоДолга е 346 км<ref name="mše">Мала училишна енциклопедија, стр. 88. ISBN 86-331-2950-7</ref>, а [[слив]]ното подрачје ги опфаќа југозапдниот и западниот дел на Србија, северниот дел на [[Црна Гора]] и источниот дел на Босна и Херцеговина.
[[Податотека:Visegrad Drina Bridge 1.jpg|мини|лево|[[Мост на Мехмед паша|Мостот на Мехмед паша]] на реката Дрина кај [[Вишеград]]]]
Правецот на нејзиниот тек е од југ кон север и има доста притоки. Поголеми притоки од лева страна се: [[Сутјеска (река)|Сутјеска]], [[Бистрица (Дрина)|Бистрица]], [[Прача (река)|Прача]], [[Дрињача (река)|Дрињача]] и [[Јања (река)|Јања]], а од десната страна: [[Чехотина]], [[Лим (река)|Лим]], [[Рзав]], [[Љубовиќа]] и [[Јадар (река)|Јадар]].

Прегледник