Разлика помеѓу преработките на „Борка Талески“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.095 бајти ,  пред 6 години
с
9
с
с (9)
 
== Биографија ==
Борка Талески бил роден на 19 јули 1921 година во Прилеп. Завршил гимназија во Битола, а потоа се запишал на Медицински факултет во Белград. Во 1939 година како член на КПЈ, учествувал на Илинденските демонстрации (1940) во Прилеп и говорел за ослободување на Македонија. Бил затворан. Во 1941 година бил избран за член на Бирото на ПК на КПЈ. Не прифаќал мешање на БКП во македонската партиска организација, поради што бил исклучен од активностите за зацврстување на партиските организации. Учествувал во организирањето на партизанските одреди и во нападот извршен во Прилеп на 11 октомври.
Загинал во близина на селото [[Плетвар]], [[Прилеп]]ско, на [[2 март (починале)|2 март]] [[1942]] година.
 
Загинал во близина на селото [[Плетвар]], [[Прилеп]]ско, на [[2 март (починале)|2 март]] [[1942]] година, од бугарска заседа.
 
{{Никулец за биографија}}

Прегледник