Разлика помеѓу преработките на „Даутица“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 902 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox mountain | name = Даутица | other_name = | photo = Dautica-MK.JPG | photo_caption = Поглед на Даутица | elevation_m = 20...)
 
| other_name =
| photo = Dautica-MK.JPG
| photo_caption = Поглед на источните падини на Даутица
| elevation_m = 2074 (2423 почеток 2423)
| elevation_ref = <ref>Топографска карта: лист Скопје (731), размер 1:100 000, Военогеографски институт, 1987</ref>
| prominence_m =
}}
'''Даутица''' е висока планина која се наоѓа во средишниот дел на [[Македонија]].
 
==Природни одлики==
Планината Даутица се наоѓа во средишниот дел на [[Македонија]] и претставува пределна граница помеѓу [[Пелагонија]] и Прилепското поле на исток, [[Порече]] на запад и долината на Бабуна во Велешко на североисток. Таа претставува единствена и крајна јужна огранка на најголемиот македонски планински масив [[Мокра планина|Мокра или Јакупица]]. Се протега по речиси меридијански правец север-југ со мало отклонување и завртување кон исток.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Планини во Македонија]]

Прегледник