Разлика помеѓу преработките на „Бенџамин Френклин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 40 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
Додека патувал на брод, Френклин набљудувал дека е многу посмирено тргнувањето на еден брод кога бродот ги пробива мрсните течности во водата. Тој го проучува овој ефект во Калпхам, Лондон, во големо езеро. „Земав малку масло и истурив во водата ... но не повеќе од една полна лажичка, произведе инстант смиреност на водата на поле од неколку јарди.“ Подоцна тој го користи овој трик т.н "смирување на водата" со тоа што си носел со себе малку масло.<sup>[61]</sup>
 
{{САД-биог-никулец}}
 
== Наводи ==
{{DEFAULTSORT:Френклин, Бенџамин}}
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
{{DEFAULTSORT:Френклин, Бенџамин}}
[[Категорија:Американски државници]]
[[Категорија:Американски философи]]

Прегледник