Разлика помеѓу преработките на „Млечен Пат“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 16 бајти ,  пред 5 години
милијарда наместо билијарда и билион, мислам така е според англискиот текст. поздрав од Софија и Јован
с
(милијарда наместо билијарда и билион, мислам така е според англискиот текст. поздрав од Софија и Јован)
 
[[Податотека:Milky Way 2005.jpg|right|thumb|300px| Графички приказ како изгледа нашата галаксија доколку се набљудува одозгора]]
'''Млечен Пат''' ([[лат.]] ''Via Lactea''); народен назив; '''Гумно''' или '''Кумова Слама'''— [[спирална галаксија]] која припаѓа на локалната група на галаксии во нашиот универзум. Иако Млечен Пат е само една од билијардатамилијардата галаксии кои егзистираат во познатиот универзум, галаксијата е од особено значење на човештвотот и е дом на нашиот [[сончев систем]].
Терминот „Млечен“ потекнува од лелеавата бела светлика која се простира над земјината атмосфера, видлива од [[Земја]]та. Светлината е создадена од сјајот на сите ѕвезди во оваа галаксија, која е најсветла во делот каде што е [[соѕвездие]]то – [[Стрелец (соѕвездие)|Стрелец]], кон галактичкиот центар.
 
Главниот диск на галаксијата е широк меѓу 80.000 и 100.000 [[светлосна година|светлосни години]] во [[дијаметар]], и околу 1000 [[светлосна година|светлосни години]] во дебелина. Се претпоставува дека галаксијата Млечен Пат содржи меѓу 200 и 400 билионимилијарда ѕвезди.
 
== Старост ==
Староста на галаксијата се претпоставува дека е 13,6 билионимилијарда години, или врсник на нашиот универзум. Овие бројки се базираат врз истражувања во [[2004]], кои ги спроведе тим на реномирани [[астроном|астрономи]].
 
== Местото на нашето Сонце во галаксијата Млечен Пат ==
 
== Иднината на Млечен Пат ==
Најновите истражувања покажуваат дека галаксијата [[Андромеда (галаксија)|Андромеда]] се приближува до галаксијата Млечен Пат со брзина од 300 км/с. Според ова истражување двете галаксии ќе се судрат за отприлика 3-4 билионимилијарда годиниагодини. Доколку ова се случи се претпоставува дека нашето [[Сонце]] и другите ѕвезди нема да се судрат меѓусебно, туку ќе се спојат за да формираат [[елиптична галаксија]] чие формирање ќе трае околу билионмилијарда години.
 
== Народни верувања во Македонија ==
Анонимен корисник

Прегледник