Разлика помеѓу преработките на „Данок на добивка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.820 бајти ,  пред 5 години
дополнување
(Создадена страница со: Обврзници на данокот на добивка се сите претпријатија (домашни и странски) како пра...)
 
(дополнување)
'''Данок на добивка''' е [[данок]] што правните лица ([[Претпријатие|претпријатијата]], [[Финансиски институции|финансиските институции]] и другите [[Организација|организации]]) ги плаќаат на остварената [[Добивка|добивка]] во претходната финансиска година.
Обврзници на данокот на добивка се сите претпријатија (домашни и странски) како правни субјекти кои остваруваат [[добивка]], односно [[профит]] од дејноста што ја извршуваат.
 
Обврзници на данокот на добивка се сите претпријатија (домашни и странски) како правни субјекти кои остваруваат [[добивка]] од дејноста што ја извршуваат. Како предмет на оданочување се јавува [[добивка|добивката]], односно ([[профит|профитот]]) којкоја се утврдува како разлика помеѓу вкупните [[приходи]] и вкупните [[расходи]], согласно [[Сметководство|сметководствените]] прописи и законот за данок на доход. Даночната основица е износот на [[добивка|добивката]], односно [[профит|профитот]].
 
==Данокот на добивка во Македонија==
Во [[јануари]] [[2014]] година бил изменет [[Закон за данокот на добивка|Законот за данокот на добивка]], при што обврската за плаќање на данокот била воведена и на заемите што меѓу себе си ги одобруваат домашните претпријатија (обврската не важи за претрпијатијата во технолошко-развојните зони), како и на исплатените [[Дивиденда|дивиденди]]. Притоа, под оданочување подлежат само [[Кредит|заемите]] коишто претпријатијата нема да ги вратат во текот на годината.<ref>„Данокот на заеми ги разбранува кредитите за фирмите“, ''Утрински весник'', година XVI, број 4723, понеделник, 2 март 2015, стр. 7.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Економија]]
[[Категорија:Економија на Македонија]]
[[Категорија:Финансии]]
[[Категорија:Јавни финансии]]

Прегледник