Прејди на содржината

Долнолужички јазик: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q13286 (translate me))
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Долнолужички''' или '''долнолужичкосрпски јазик''' е [[јазик]] кој се зборува во [[Бранденбург]], [[Германија]], во областа околу градот [[Котбус]]. Денеска има уште 2.000 луѓе во поодминати години кои го зборуваат овој јазик. Неговата лоша состојба се должи на фактот што повеќе нема деца кои го зборуваат како мајчин. Овој јазик е исто така заштитен и се проучува во [[Лајпцишкиот институт]]. Долнолужичкиот, како и [[Горнолужички јазик|горнолужичкиот]] е присутен во медиумите, радиото, телевизијата, но исто така постои и весникнеделникот „NOWY CASNIK“. Културното списание [[Розхлад]] објавува статии на долнолужички јазик покрај текстовите на горнолужички јазик
[[Проектот ВИТАЈ]] служи токму ѕа ревитализација на долнолужичкиот и горнолужичкиот јазик.
 
== Фонологија ==
Фонологијата на долнолужичкиот јазик не е достатолку приклонета кон таа на германскиот, посебнокако вофонологијата [[Котбус]] ина поголемитегорнолужичкиот градовијазик.
 
== Азбука ==
Долнолужичкосрпската азбука се базира врз [[латиница|латиничното писмо]] и користи [[дијакритички знак|дијакритички знаци]].
 
На долнолужички јазик имаат творено многу писатели. Како најпознати долнолужички писатели ќе ги споменеме: [[Мина Виткојц]], [[Богумил Швјела]], [[Јуриј Кох]], [[Марјана Домашкојц]] итн.
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}
62

уредувања