Тирана (округ): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 17 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (fixing dead links)
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Округот Тирана''' ({{Lang-sq|Rrethi i Tiranës}}, [[мак.]] '''Трнава''') е еден од 36-те окрузи во Албанија и е дел од областа Тирана. Округот има население од околу 717,426 жители<ref>{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref> и површина од 1,238&nbsp;km². Округот се наоѓа во центарот на државата. Во округот се наоѓаат следните населени места:
*[[Балдушк]]
*[[Брѕула]]

Прегледник