Разлика помеѓу преработките на „Депресијација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
мислам да е била згрешена дефинициjата на девизен курс.
с (Bot: Migrating interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2409135)
(мислам да е била згрешена дефинициjата на девизен курс.)
Со депресијацијата се намалува [[куповна моќ|куповната моќ]] на парите во таа земја, односно се покачува курсот на странските валути. Ова обично се случува кај системите со [[флуктуирачки девизен курс]] и најчесто се користи за неофицијални зголемувања на девизниот курс како резултат на пазарните законитости (на [[понуда]]та и [[побарувачка]]та), иако понекогаш наизменично се појавува со [[девалвација]]та.
 
Депресијацијата на валутата на една земја покажува дека доаѓа до намалување на вредноста на таа валута. На пример, ако [[македонски денар|македонскиот денар]] депресира во однос на [[евро]]то, девизниот курс (цената на македонскиотеврото денар изразенизразена во еврамакедонски денари) се зголемува - што значи дека се потребни повеќе македонски денари за купување едно евро (1 ЕУР = 41,25 МКД → 1 ЕУР = 41,65 МКД). Кога македонскиот денар депресира во однос на еврото, тој станува поконкурентен, бидејќи цената на македонските стоки разменети за евра ќе бидат поевтини, што доведува до поголем извоз од [[Македонија]]. Од друга страна, европските држави кои своите стоки и услуги ги искажуваат во евра ќе ја изгубат конкурентноста во однос на македонскиот денар. Тоа значи дека цените на европските производи деноминирани во евра ќе станат повисоки во Македонија.
 
Спротивно на депресијацијата е појавата на [[апресијација]].
Анонимен корисник

Прегледник