Разлика помеѓу преработките на „Фолна киселина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
}}
'''ФолнатаФолна киселина''' (позната и како '''витамин Б<sub>9</sub>'''<ref>{{цитирана веб страницанмс | last = Ural | first = Serdar H. | title = Folic Acid and Pregnancy. | publisher = Kid's Health | date = 2008-11 | url = http://kidshealth.org/parent/pregnancy_newborn/pregnancy/folic_acid.html }}</ref> или '''фолацин''') и '''фолатот''' (природната форма), како и '''птероил-[[Глутаминска киселина|L-глутаминската киселина]]''' и '''птероил-[[Глутамат|L-глутамат]]от''' се [[Хемиска формула|форми]] на водорастворливиот [[Витамин Б|витамин Б<sub>9</sub>]]. Овој витамин е [[есенцијална хранлива состојка]] и е важен за многу процеси, како [[биосинтеза]] на [[нуклеотид]]и и ре[[метилација]] на [[хомоцистеин]]. Тој е особено важен во периодите на брза [[делба на клетките]] и раст. На возрасните и децата им е потребен овој витамин за создавање на здрави [[еритроцит]]и и за спречување на [[анемија]].<ref>{{цитирана веб страницанмс | title = Dietary Supplement Fact Sheet: Folate. | publisher = Office of Dietary Supplements, National Institutes of Health | url = http://ods.od.nih.gov/factsheets/folate.asp }}</ref> Името доаѓа од [[латински]]от збор ''folium'' што значи ''лист''.
 
Недостигот на фолна киселина доведува до [[фолатна дефициенција]].
== Дејство врз организмот ==
 
Фолната киселина помага при делбата на [[Клетка|клетките]]. Неопходна е за образување на [[плацента]]та и за изградбата на [[Коскенакоскена срж|коскената срж]] на [[ембрион]]от. Најдобар извор на овој витамин се непреработените зеленчуци - салатите, [[спанаќ]]от, [[грав]]от, [[магдонос]]от, [[Брокула|брокулите]], како и [[леб]]от. Фолната киселина ја има во [[Црн дроб|црниот дроб]], меките [[Сирењесирење|сирења]], [[агруми]]те, овесните зрна и пченичниот зародиш.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
<references/>
 
{{Биохем-никулец}}
 
[[Категорија:ВитаминиДикарбоксилни киселини]]
[[Категорија:Алкохоли]]
[[Категорија:Б витамини]]

Прегледник