Разлика помеѓу преработките на „Фолна киселина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q127060 (translate me))
с
}}
}}
'''Фолната киселина''' (позната и како '''витамин BБ<sub>9</sub>'''<ref>{{цитирана веб страница | last = Ural | first = Serdar H. | title = Folic Acid and Pregnancy. | publisher = Kid's Health | date = 2008-11 | url = http://kidshealth.org/parent/pregnancy_newborn/pregnancy/folic_acid.html }}</ref> или '''фолацин''') и '''фолатот''' (природната форма), како и '''птероил-[[Глутаминска киселина|L-глутаминската киселина]]''' и '''птероил-[[Глутамат|L-глутамат]]от''' се [[Хемиска формула|форми]] на водорастворливиот [[Витамин BБ|витамин BБ<sub>9</sub>]]. Овој витамин е [[есенцијална хранлива состојка]] и е важен за многу процеси, како [[биосинтеза]] на [[нуклеотид]]и и ре[[метилација]] на [[хомоцистеин]]. Тој е особено важен во периодите на брза [[делба на клетките]] и раст. На возрасните и децата им е потребен овој витамин за создавање на здрави [[еритроцит]]и и за спречување на [[анемија]].<ref>{{цитирана веб страница | title = Dietary Supplement Fact Sheet: Folate. | publisher = Office of Dietary Supplements, National Institutes of Health | url = http://ods.od.nih.gov/factsheets/folate.asp }}</ref> Името доаѓа од [[латински]]от збор ''folium'' што значи ''лист''.
 
Недостигот на фолна киселина доведува до [[фолатна дефициенција]].

Прегледник