Тасос: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 2.109.102.49 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 2.109.102.49 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
}}
 
'''Тасос''' или '''БоровецТасо'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-pravopis/Тасо „Тасо“] - Правопис на македонскиот јазик на он.нет</ref> ({{lang-el|Θάσος}}) — [[остров]] во [[Егејска Македонија]], близу до брегот на [[Тракија]] и низината на реката [[Места]]. Најголемо населено место е [[Боровец (Тасос)|Боровец]] (грч. ''(Λιμένας) Θάσου'', ''Лименас Тасу''). Денес е населен со грчко население, за разлика од претходниот мешан етнички состав. Сето [[Македонци|македонско]] население е прогонето во Балканските војни.<ref> Κωνσταντίνος Χιόνης, Η ΘΑΣΟΣ ΚΑΙ Η ΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΟΑΣΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ, стр. 10-11[http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:rEKer2A6KIIJ:www.library.teikav.edu.gr/thasiaka/thasiakafiles/t1/t1a12.pdf+&cd=3&hl=bg&ct=clnk&gl=bg]</ref>
 
== Информации ==

Прегледник