Разлика помеѓу преработките на „Живко Фирфов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 46 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''[[Живко Фирфов]]''' ([[{{роден во|Велес]]|Македонија}}, [[{{роден на|20 |ноември]] [[|1906]]}} - [[{{починал на|21 |јули]] [[|1984]]}}), [[Република Македонија|македонски]] етномузиколог, [[педагог]], [[диригент]] и музички деец.
 
За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен доктор на Географското здружение од Колумбија, [[САД]], во 1955 година.

Прегледник