Разлика помеѓу преработките на „Централен Масив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
==Административни единици==
 
Масивот се протега низ следниве [[департмани во Франција|департмани]]: [[Аверон]], [[АлиеАлје]], [[Ардеш]], [[Кантал]], [[Гар]], [[Горна Виена (Франција)|Горна Виена]], [[Горна Лоара]], [[Еро]], [[Корез]], [[Крез (департман)|Крез]], [[Лоара (департман)|Лоара]], [[Лозер]], [[Лот (департман)|Лот]], [[Од (департман)|Од]], [[Пиј де Дом]], [[Рона (департман)|Рона]] и [[Тарн (департман)|Тарн]].
 
Во подрачјето на планините целосно се опфатени [[региони во Франција|региони]] [[Оверњ]] и [[Лимузен]], а делумно навлегуваат во [[Лангдок-Русијон]], [[Југ-Пиринеи]] и [[Рона-Алпи]].

Прегледник