Разлика помеѓу преработките на „Уметност“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 5 години
с
(Одбиени последните 2 промени во текстот и вратена преработката 2924211 на Addbot)
 
=== Океанија ===
[[Податотека:Aboriginal holllowhollow log tombs02 detail.jpg|thumb|200px|лево|Погребни [[Абориџини|абориџински]] урни во [[Национален музеј на Австралија]].]]
Уметноста на Океанија подразбира древни или современи творби на народите од [[Меланезија]], [[Микронезија]], [[Полинезија]], како и оние на старите народи од [[Австралија]] и [[Нов Зеланд]] и другите острови на [[Тихи океан|Пацификот]]. Од друга страна, во оваа категорија не се класираат творбите на австралиските и новозеландските народи од западно потекло<ref name="Encarta">[http://fr.encarta.msn.com/encyclopedia_761572534/Oc%C3%A9anie_art_d'.html article art d'Océanie], Encyclopédie Encarta, consulté en avril 2009.</ref>.
Нејзината историја започнува кога првиот бран доселеници, дојдени од [[Југоисточна Азија]], се населил во Австралија и Нов Зеланд, пред околу {{formatnum:50000}} години. Најстарите уметнички дела кои се од нив најдени се фигури од камен, столбови украсени со зооморфни мотиви помешани со антропоморфни фигури <ref name="Encarta"/>.
33

уредувања

Прегледник