Разлика помеѓу преработките на „Свети Наум Охридски Чудотворец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Changes were made according this article - http://orthodoxwiki.org/Naum_of_Preslav
(поправена јазична грешка - не му се прЕпишуваат, туку му се прИпишуваат дела)
(Changes were made according this article - http://orthodoxwiki.org/Naum_of_Preslav)
{{Инфокутија за светец
|name=Св. Наум ОхридскиПреславски Чудотворец
|birth_date=са. [[830]]
|death_date={{починал на|23|декември|910}}
|image=SaintNaum.jpg
|imagesize=250px
|caption=Икона на Св. Наум ОхридскиПреславски
|birth_place=
|death_place= [[Охрид]], денес [[Република Македонија]]
|prayer_attrib=
}}
'''Свети Наум ОхридскиПреславски Чудотворец''' (са. [[830]] - [[23 декември]] [[910]]), бил [[Среден век|средновековен]] научник, писател, учител, и еден од основоположниците на словенскатабугарската и [[МакедонскаБугарска книжевност|македонскатабугарската писменост]] и просвета. По смртта на Св. Методиj бил истеран од Панонија од Германците и побарал спас во тогашна Бугарија. Основач на манастирот на Светите Архангели, денешен Свети Наум. Роден е во првата половина на [[IX век]].
 
[[Податотека:Св Наум.JPG|мини|лево|Манастирот „Св. Наум Охридски“Преславски“ на брегот на [[Охридското Езеро]]]]
Наум беше еден од основачите на [[Преславска книжевна школа|Преславската книжевна школа]] и од [[886]] до [[893]] беше за учител таму. Беше еден од даровитите ученици на браќата [[Св. Кирил и Методиј|Кирил и Методиј]] и како таков, кога во [[893]] година неговиот брат [[Свети Климент Охридски|Климент]] беше назначен за словенскибугарски епископ во Велика, на неговото учителско место во [[Кутмичевица]] беше назначен Наум Охридски. Во МакедонијаБугарија, во [[Охридска книжевна школа|Охридската книжевна школа]], Наум ОхридскиПреславски успешно ја продолжи целокупната дејност на Климент Охридски, а изгради и манастир во близината на [[Охрид]]. Познато е дека се занимавал со [[Литература|литературна дејност]], но неговите текстови сè уште не се идентификувани. Од двете кратки житија, напишани на црковнословенски јазик, се гледа дека бил голем учител, просветител, кој се разбира во народната медицина и толерантно ги водел црковните работи.
 
Животниот пат на Свети Наум ОхридскиПреславски тече паралелно со оној на [[Cвети Климент]]. Свети Наум учествува во [[Моравска мисија|Моравската мисија]], по чие завршување оди во [[Велики Преслав]], а оттука во [[Охрид]] каде ќе им се приклучи на Климент во работата на [[Охридската книжевна школа]]. Св. Наум ОхридскиПреславски бил познат како учител, организатор на црковниот живот, просветата, културата, поттикнувал учени луѓе кон творештвото.
 
На Наум Охридски му се припишуваат делата:
* [[Канонот за пренесување на моштите на Јован Златоуст]]
 
Свети Наум ОхридскиПреславски Чудотворецот починал на [[23 декември]] [[910]] година во манастирот „Свети Наум“, на брегот на [[Охридско Езеро|Охридското Езеро]], а култот за него започнал да се шири во [[Македонија]], во јужнословенските средина, како и во [[Бугариjа]], [[Албанија]] и [[Грција]].
 
 
{{МакЛит}}
{{Симболи на МакедонијаБугарија}}
{{DEFAULTSORT:Наум, ОхридскиПреславски}}
[[Категорија:Свети Наум ОхридскиПреславски| ]]
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Македонски светци]]
Анонимен корисник

Прегледник