Разлика помеѓу преработките на „Вулкан (бог)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 58 бајти ,  пред 5 години
e bog.
с (Bot: Migrating 52 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4640 (translate me))
(e bog.)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Вулкан''' во [[римска митологија|римската митологија]] е бог на огинот и на ковачкиот занает. Бил сопруг на најубавата римска божица - [[Венера]]. Во [[грчка митологија|грчката митологија]] e [[Хефест]].
{{Roman myth (rustic)}}
 
Анонимен корисник

Прегледник