Француска револуција: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.23 (разговор), вратено на последната верзија на Glaisher)
 
== Причини ==
[[Податотека:Declaration of Human Rights.jpg|thumb|left|Идеалите: Декларацијата за правата на човековитечовекот и праваграѓанинот (1789).]]
Една од причините за револуцијата е дека, пред 1789 година француското општество било поделено на [[сталеж]]и: сталеж на [[свештенство]]то, кој опфаќал околу 100.000 лица; сталеж на [[аристократија]]та (благородниците) - 400.000 лица, и сталеж на [[народ]]от составен од сите останати (околу 23 милиони луѓе). Сталежите на свештенството и на аристократијата не плаќале [[даноци]] и имале многубројни привилегии. Во сталежот на народот, пак, со текот на времето се развила силна [[буржоазија]] која сакала да има поголем удел во владеењето на земјата. Тоа довело до класен конфликт.
 
 
Друга причина за револуцијата била финансиската криза во Франција. [[Луј XVI]] направил обид за излегување на земјата од кризата и вовел даноци и за свештенството и за аристократијата, и го свикал Сталешкото собрание. Сепак, ова не успеало да го смири третиот сталеж, кои се собрале во Салата за тенис во [[Версај]] и заколнале дека нема да се раздојуваат сè додека не биде донесен Устав на Франција, на тој начин, било создадено [[Национално собрание (Франција)|Националното собрание]]. На [[26 август]] [[1789]] била донесена [[Декларација за правата на човекот и граѓанинот]], со која Французите се прогласиле за еднакви со своите права за слобода, сопственост и безбедност.
 
 
== Почеток и тек ==

Прегледник