Разлика помеѓу преработките на „Јаника Балаж“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Јаника зел учество и во неколку [[документарен филм|документарци]] и играни [[филм]]ови. Нему му се посветени песните „[[Осам тамбураша|Осам тамбураша с Петроварадина]]“ и „Примаши“. Во текот на кариерата работел со видни музичари како [[Звонко Богдан]] и [[Јулија Бисак]].
 
По неговата смрт, градот Нови Сад му подигнал споменик на плоштадот спроти Петроварадинската тврдина преку [[Дунав]]. Творец на статуата е вајарот Ласло СилаѓСилаѓи.
 
== Поврзано ==

Прегледник