Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 264 бајти ,  пред 5 години
с
 
== Пренос на моштите ==
[[Податотека:Bari Basilica San Nicola.jpg|мини|десно|Базиликата Свети Никола во Бари, Италија, каде што се наоѓаат најголемиот дел од моштите на Свети Никола]]
 
На [[26 август]] [[1071]] година [[Византија]] на чело со Роман IV (владеел во периодот од 1068 - 1071 година) била поразена во [[Битка кај Манцикерт|битката кај Манцикерт]] во [[Мала Азија]], со [[селџуци]]те предводени од султанот [[Алп Арслан]]. Битката завршила со пораз на византијците а Роман IV бил заробен. После оваа битка Византија привремено ја губи контролата врз поголемиот дел од Мала Азија. Византијците ја повратиле на кратко контролата врз Мала Азија за време на [[Алексеј I Комнин]].
 

Прегледник