Разлика помеѓу преработките на „Класична механика“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Класична механика}}
'''КласичнатаКласична механика''' е дел од [[механика]]та{{ref label|А|а|а}} основан на [[Њутнови закони|Њутновите закони]] и [[Претворба на Галилеј|принципот на релативност на Галилеј]]. Затоа често се нарекува и „'''Њутнова механика'''“. Другиот дел на механиката е [[Квантна механика|квантната механика]].
 
Класичната механика се дели на:

Прегледник