Разлика помеѓу преработките на „Батерија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 93 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Електронски елемент
{{Infobox electronic component
|name елемент = Батерија
|imageслика = File:Batteries.jpg
|image_sizeслика_големина = 250
|captionопис = Разни батерии (од лево кон десно): две AA, една D, една рачна радиаоматерска, една 9-волтна (PP3), Две AAA, една C, една од видеокамера и една од безжичен телефон.
|typeтип = извор на ел. енергија
|working_principleпринцип = [[електрохемија|електрохемиски реакции]], [[електромоторна сила]]
|invented пронаоѓач =
|first_producedпрвпат_произведен = 1800-ти
| symbolсимбол = [[Податотека:Battery symbol2.svg|110п]]
| symbol_captionсимбол_опис = Симболот за батерија во ел. шема. Потекнува од шематскиот приказ на првобитна батерија — Волтиниот столб.
}}
'''Батерија''' (или '''струјосклад''') — [[електрохемија|електрохемиски]] уред во кој има складирана хемиска енергија (во форма на [[потенцијална енергија]]), која може да се конвертира во [[електрична енергија]], кога на краевите на батериите, електроди ќе се спојат со спроводник.

Прегледник