Разлика помеѓу преработките на „Батерија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 29 бајти ,  пред 6 години
с
[[Податотека:Four AA batteries.jpg|250px|мини|десно|Батерии од типот АА]]
 
'''БатеријатаБатерија''' e [[електрохемија|електрохемиски]] уред во кој има складирана хемиска енергија (во форма на [[потенцијална енергија]]), која може да се конвертира во [[електрична енергија]], кога на краевите на батериите, електроди ќе се спојат со спроводник.
 
Првата позната батеријата е [[Багдадска батерија|Багдадската батерија]] од периодот помеѓу 250 и 640 година п.н.е..

Прегледник