Разлика помеѓу преработките на „Клод Шенон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 887 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Клод Едвард Шенон на Клод Шанон)
с
'''Клод ЕдвардЕлвуд Шенон''' бил({{lang-en|Claude Elwood Shannon}}; [[30 април]] [[1916]] - [[24 февруари]] [[2001]]) — американски научник и инженер. Меѓу поголемите откритија на овој научник спаѓаат и теоријата на инфомацијата и дизајнот на дигиталните сметачи и кола. ШенонШанон е познат како втемелувач на информациската [[теорија на информациите|теоријата на информациите]] со својот научен труд објавен во 1948 година. Исто така се смета како втемелувач на теоријата на дигиталниот сметач и теоријата на дизајнот на дигиталните кола. Како дваесет и едногодишен студент на МИТ напишал теза каде што докажува дека со примената на буловата алгебра на дигиталните електрични кола, можно е да се реши било кој логички или нумерички проблем.
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Клод Едвард Шенон''' бил американски научник и инженер. Меѓу поголемите откритија на овој научник спаѓаат и теоријата на инфомацијата и дизајнот на дигиталните сметачи и кола. Шенон е познат како втемелувач на информациската теорија со својот научен труд објавен во 1948 година. Исто така се смета како втемелувач на теоријата на дигиталниот сметач и теоријата на дизајнот на дигиталните кола. Како дваесет и едногодишен студент на МИТ напишал теза каде што докажува дека со примената на буловата алгебра на дигиталните електрични кола, можно е да се реши било кој логички или нумерички проблем.
 
<big>== Биографија</big> ==
 
Работел во градот Петоски во државата Мичиген. Како личен херој и фигура на која се огледал бил Томас Едисон и уште во детството покажува креативност правејќи модели на авиони, телеграфски систем и макети на бродови кои ги контролирал со помош на радио.
 
 
== Поврзано ==
* [[Шанон (единица)]]
 
 
{{нормативна контрола|VIAF=41924253}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Шанон, Клод}}
[[Категорија:Американски инженери]]
[[Категорија:Американски информатичари]]
[[Категорија:Теоретичари на веројатноста]]
[[Категорија:Членови на Кралското друштво]]
[[Категорија:Странски членови на Кралското друштво]]
[[Категорија:Добитници на Националниот научен медал]]
[[Категорија:Родени во 1916 година]]
[[Категорија:Починати во 2001 година]]

Прегледник