Разлика помеѓу преработките на „Казабланка (филм)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
| imdb_id = 0034583
}}
 
 
'''''Казабланка''''' ([[1942]]) е култен [[САД|американски]] [[филм]], чие дејство се одвива во француски-контролираното [[Мароко]], во градот [[Казабланка]] за време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]]. Режисер на филмот е [[Мајкл Куртиц]] а главните улоги ги имаат [[Хемфри Богарт]] како Рик Блејн и [[Ингрид Бергман]] како Илса Лунд. Филмот се фокусира на внатрешниот конфликт на Рик, по зборовите на ликот, меѓу [[љубов|љубовта]] и [[морал|моралноста]]: тој мора да избере меѓу неговата љубов кон Илса и правејќи ја вистинската работа, помагајќи ѝ нејзе и на нејзиниот сопруг Виктор Ласзло, лидер на отпорот, да побегнат од Казабланка за да продолжат со нивната борба против [[Фашизам|фашистите]].
 
Во 1999 застанува на 2 место, е пред него само "Граѓанинот Кејн", на топ 100 листата на Американскиот Филмски Институт. Во 2007 на оваа листа "Казабланка" се наоѓа на третото место. Пред него се "Граѓанинот Кејн" на прво и "Кум" на второ место како најдобри филмови на сите времиња.
Во 2006 година сценариото на "Казабланка" во категорија на 101 сценарио, избрано е како најдобро за сценарио на сите времиња.
Репликата од филмот "Play it Sam, Playplay "As Time Goes By "", се наоѓа на 28 место на Топ 100 реплики на сите времиња избрани од Американскиот Филмски Институт.
 
== Наводи ==
* {{rotten-tomatoes|id=1003707-casablanca|title=Casablanca}} {{en}}
* [http://www.archive.org/download/ScreenGuildTheater/Sgt_43-04-26_ep141_Casablanca.mp3 Радио адаптација на ''Казабланка''] [[26 април]], [[1943]]; 30 минути, со оригиналните ѕвезди. ([[MP3]]) {{en}}
* [http://www.archive.org/download/Lux09/Lux_44-01-24_Casablanca.mp3 Radio adaptation of ''Casablanca''] [[January 24]], [[1944]] на „Lux Radio Theater“; 56 минути ([[MP3]]) {{en}}
 
 
 
 
 
 
 
{{САД-филм-никулец}}
 
 
{{ОскарФилм}}
 
253

уредувања

Прегледник