Мочовод: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 352 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Мочовод''' ('''уретер''') е парен цевчест орган од уринарниот систем кој се протега од...)
 
сНема опис на уредувањето
{{Infobox Anatomy
| Name = Мочовод
| Latin = Ureter
| GraySubject = 254
| GrayPage = 1225
| Image = Urinary tract la.png
| Caption = Мочовод
| Image2 =
| Caption2 =
| Precursor =
| System =
| Artery =
| Vein =
| Nerve =
| Lymph =
| MeshName = Ureter
| MeshNumber = A05.810.776
| Dorlands = eight/000113286
| DorlandsID = Ureter
}}
'''Мочовод''' ('''уретер''') е парен цевчест орган од уринарниот систем кој се протега од врвот на бубрежната карлица до мочниот меур. Кај возрасни, мочоводите вообичаено се долги 25-30 cm, со дијаметар од ~3–4 mm. Според локализацијата, мочоводот се дели на два дела: абдоминален и карличен дел.

Прегледник