Емилија-Ромања: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Емилија-Ромања''' е регион во Северна Италија, кој излегува на [[Јадранско Море]...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Емилија-Ромања''' е({{lang-it|Emilia-Romagna}}, {{lang-eml|Emélia-Rumâgna}}, {{lang-rgn|Emélia-Rumâgna}} — [[регион]] во [[Северна Италија]], кој излегува на [[Јадранско Море]]. Еден од најбогатите региони во [[Европа]], го има третиот највисок [[БДП]] по глава на жител на [[континент]]от. Зафаќа површина од 22,.447 километри квадратни &nbsp;км<small>2</small>и тука живеат 4,5 милиони жители. [[Главен град]] и [[административен центар]] е [[Болоња]].
 
== Поврзано ==
* [[Емилискоромањолски јазик]]
 
[[Категорија:Емилија-Ромања]]
[[Категорија:Региони во Италија]]

Прегледник