Разлика помеѓу преработките на „Спирална галаксија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
с
[[File:A loose spiral galaxy.jpg|thumb|Спиралната галаксија [[ESO 499-G37]], гледана во позадина на далечните галаксии, расеани со преостанитите ѕвезди.<ref>{{cite news|title=A loose spiral galaxy|url=http://www.spacetelescope.org/images/potw1247a/|accessdate=19 November 2012|newspaper=ESA/Hubble Picture of the Week}}</ref> ]]
 
„Спирална амглина“ е старото име за спиралните галаксии. До почетокот на {{римски|20}} век, повеќето астрономи верувале дека објектите како [[NGC 5194|Вртлог (галаксија)]] биле само вид на [[маглина]] кои постоеле во нашата сопствена галаксија [[Млечен пат|Млечниот пат]]. Идејата дека истите можат да бидат галаксии, независни од Млечниот пат, била тема на [[големата дебата (астрономија)|големата дебата]] од 1920 г., меѓу [[Хебер КуртисКертис]] од [[Ликова опсераваторија|Ликовата опсерваторија]] и [[Харлоу Шепли]] од [[Моунт Вилсон опсерваторија|Моунт Вилсоновата опсерваторија]]. Во 1926 г., [[Едвин Хабл]]<ref>{{cite journal |author=Hubble, E. P. |authorlink=Edwin Hubble |date=May 1926 |title=A spiral nebula as a stellar system: Messier 33 |journal=The Astrophysical Journal |volume=63 |pages=236–274 |bibcode=1926ApJ....63..236H |doi=10.1086/142976}}</ref> набљудувајќи ги [[Цефеиди|Цефеидните променливи]] во неколку спирални маглини, вклучувајќи ја и [[Андромеда (галаксија)|Андромеда]], со што покажал дека тие се всушност галаксии кои се надвор од нашата галксија. Поимот „спирална маглина“ од тој момент не е во употреба.
 
==Млечен пат==

Прегледник