Разлика помеѓу преработките на „Методија Андонов - Ченто“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Отстрането уредувањето на 89.205.82.93 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
(JAKI SE)
с (Отстрането уредувањето на 89.205.82.93 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
{{Инфокутија за личност
|име = ACEMENМетодија Андонов - Ченто
|портрет = 22cento42.jpg
|px = 180px
|занимање = Македонски [[државник]], [[деец]] и [[борец]]
|наставка =
|родено-име = ACEMENМетодија Андонов
|роден-дата = 17 август 1902
|роден-место = {{роден во|Прилеп|Македонија|Отоманска Империја}} {{flagicon|Ottoman Empire}}</small>
}}'''Методија Андонов - Ченто''' ([[17 август]] [[1902]] – [[24 јули]] [[1957]])<ref>[http://www.mn.mk/aktuelno/398-metodija-andonov-cento Методија Андонов - Ченто]</ref> — [[Македонци|македонски]] национален борец, деец и политичар и прв претседател на [[Президиумот на АСНОМ]]. Често, поради неговата функција на претседател на Президиумот на АСНОМ, Ченто се именува и како прв [[Претседател на Македонија]].
 
== Рани години == ACEMEN STAMENKOV!!!
[[Податотека:Metodija Andonov-Čento with his parents.jpg|мини|лево|200п|Ченто со татко му Андон и мајка му Захарија во [[Прилеп]], 1919 година]]
Роден е на 17 август 1902 година во [[Прилеп]] во близина на денешниот фудбалски стадион како прво здраво дете по неколкуте починати деца на неговите родители Андон, кој бил по потекло од прилепското село [[Лениште|Леништа]], и Захарија (Зака), која била по потекло од прилепското село [[Плетвар]]. Уште од најрана возраст, работел по прилепските тутунски и афионски полиња{{факт}}. Во младоста бил одличен и истакнат гимнастичар. Завршил средно трговско училиште во Прилеп и во [[1926]] година отвора бакалско-угостителски дуќан и си обезбедува пристојна егзистенција. На [[25 март]] [[1930]] година, во [[Нови Сад]], склучува граѓански брак со Василка Спирова Поп-Атанасова. Тоа предизвикува бурни реакции во конзервативната прилепска средина и по враќањето на младите во Прилеп, на [[5 мај]] тие се казнети со по 20 дена затвор поради вонбрачно живеење. Со Василка, Ченто има четири деца, кои и денес се живи. Најстариот син, [[Илија Андонов - Ченто]], во 1990-те има напишано биографија за својот татко.

Прегледник