Разлика помеѓу преработките на „Британска Империја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q8680)
с
Британија била предизвикана од страна на Франција повторно кога била под власт на Наполеон, за разлика од останатите војни тоа било битка на идеологии на двете нации. Не била загрозена само британската положба, Наполеон се заканувал дека ќе ја нападне самата Британија бидејќи неговата армија зазела многу земји во контнентална Европа.
 
Наполеонските војни биле оние во кои Британија инвестирала голема сума на капитал и ресурси со цел да победи. Француските пристаништа биле блокирани од страна на кралската морнарица која извојувала измамничка победа над фраанцуско-шпанската флота кај Трафлагар во 1805 година. Прекуморские колонии биле нападнати и окупирани, заедно со оние на холандија кои биле заземени од страна на Наполеон во 1810 година. Франција конечно била поразена од страна на коалицијата на еворпските армии во 1815 година. Британија повторно извлекла корист од мировните договори: Франција ги припоила Лоинските Острови: Малта( кои ги окупирала во 1797 и 1798 година), Маврициус, Санта Лучија и Тобаго, Шпанија ја зазела Тринидад, Холандија- Гана и Keјп колонијата. Британија и ги вратила на Шпанија, Гвадалупе[[Гваделуп]], [[Мартиник]], [[Француска ГанаГвајана]] и Реунион[[Реинион]] на Франција, а Јава и Суринама на Холандија, но добила контрола над Цејлон (1795-1815).
 
==Укинување на робството==

Прегледник