Џанг Гаоли: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|successor =
|birth_date = ноември 1946
|birth_place = [[ЃинџангЃинѓанг (Фуѓен)|ЃинџангЃинѓанг]], [[Фуѓен]]
|death_date =
|death_place =
}}
 
'''Џанг Гаоли''' ({{lang-zh|张高丽}}, [[пинјин]]: ''Zhāng Gāolí''; р. [[ноември]] [[1946]]) — тековен прворангиран [[вицепремиер на Кина]] и член на [[Постојан комитет на Политбирото на Комунистичката партија на Кина|Постојаниот комитет на Политбирото на Комунистичката партија на Кина]]. До ноември 2012 г. бил партиски секретар на градот [[ТјенџинТјенѓин]], а до март 2007 г. ја имал инстата функција среде [[економски развој|развојниот расцут]] на покраината [[Шандунг]].
 
==Живот и кариера==
Џанг е роден во [[ЏинџангЃинѓанг (Фуџен)|ЏинџангЃинѓанг]], [[Фуџен]]. Во ноември 1973 г. се зачленил во [[Комунистичка партија на Кина|Комунистичката партија]] (КПК). Судирал [[економија]] на [[Сјаменскиот универзитет]] во [[Сјамен]] (1965-1970).
 
Од 1997 до 2002 г. бил на важни функции во специјалната економска зона на [[Шенџен]] и покраинската управа на [[Гуангдунг]], каде одиграл суштинска улога во стопанскиот напредок на подрачјето. Како [[економист]], Џанг бил задолжен за економскиот развој на покраината [[Шандунг]], каде служел како покраински секретар на КПК.
 
Пред одржувањето на XVII партиски конгрес, централното раководство направило прераспоред на функционерите, со што Џанг бил преместен како началник на крајбрежниот град [[ТјенџинТјенѓин]].
 
На XVIII [[Национален конгрес на Комунистичката партија на Кина|Национален конгрес на КПК]] во 2012 г. Џанг е избран за член на XVIII [[Постојан комитет на Политбирото на Комунистичката партија на Кина|Постојан комитет на Политбирото]].

Прегледник