Разлика помеѓу преработките на „Гавран (соѕвездие)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
==Источна астрономија==
 
Во [[кинеска астрономија|кинеската астрономија]], ѕвездите од Гавран се сместени во [[Прекрасна Птица (кинеско соѕвездие)|Прекрасна Птица на југ]] (南方朱雀, ''NánНан Fāngфанг Zhūџу Quèќуе'').<ref>{{zh icon}} [http://aeea.nmns.edu.tw/2006/0607/ap060722.html AEEA (Activities of Exhibition and Education in Astronomy) 天文教育資訊網 2006 年 7 月 22 日]</ref>
 
== Поврзано ==

Прегледник