Разлика помеѓу преработките на „Мерилин Монро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 422 бајти ,  пред 6 години
с
Бришење на "The_Seven_Year_Itch_(Marilyn_Monroe's_skirt_blows_up).jpg", беше избришана од [[commons:Главна страница|Заедничката р...
(дополнување)
с (Бришење на "The_Seven_Year_Itch_(Marilyn_Monroe's_skirt_blows_up).jpg", беше избришана од [[commons:Главна страница|Заедничката р...)
==== Седум години верност ====
[[Image:Monroe listening in The Seven Year Itch trailer 1.jpg|thumb|во ''[[Седум години верност]]'' (1955)]]
 
[[File:The Seven Year Itch (Marilyn Monroe's skirt blows up).jpg|thumb|Иконска слика што е станата дел од [[популарната култура]].<ref>Rosemary Hanes with Brian Taves. "[http://memory.loc.gov/ammem/awhhtml/awmi10/ Moving Image Section--Motion Picture, Broadcasting and Recorded Sound Division]" [[Конгресна библиотека]]. 26-ти јануари 2011.</ref>]]
Во септември 1954-та година, Монро снима една од клучните сцени за ''[[Седум години верност]]'' во [[Њујорк Сити]]. Во истата, таа стои покрај [[Том Евел]], а воздухот од решетката на подземната железница ѝ го дува здолништето нагоре. Огромна толпа следи како режисерот [[Били Вајлдер]] наредува многу пати да се пресними сцената. Во толпата е и [[Џо Димаџо]], за кого се забележува дека бил разбеснет од спектаклот. По кавгата, посведочена од страна на новинарот [[Волтер Винчел]], двојката се враќа во [[Калифорнија]], каде ги избегнуваат новинарите околу две недели, додека Монро не објави дека се разделиле. Нивниот развод е одобрен во ноември 1954-та година. Филмот е завршен во почетокот на 1955-та и откако ги одбива оние улоги кои таа ги смета за инфериорни во ''[[Девојката во црвен сомотен фустан]]'' и ''[[Како да се биде многу, многу популарен]]'', по совет на [[Милтон Грин]], Монро одлучува да го напушти [[Холивуд]]. Улогата на Карл Флег во ''[[Како да се биде многу, многу популарен]]'' ја добива [[Шири Норт]], and онаа во ''[[Девојката во црвен сомотен фустан]]'' – [[Џоан Колинс]].
 

Прегледник